Prodej ojetých automobilů

Jak postupovat při prodeji auta

Prodej ojetého vozidla není zase tak náročná záležitost a dvojnásobek to platí v případě, že na jedné straně stojíte jako prodávající. Máte totiž hned dvě možnosti. Buď auto prodat do bazaru, kde bude okamžitě odkoupeno, peníze budou předány a veškeré papírování za vás buď vyřídí bazar, nebo to vyřídíte sami během nejbližších dní. Druhou možností je vlastní inzerát, který si můžete podat – nejlepším řešením jsou inzertní servery na internetu, a počkat, zda se vám někdo ozve. Stanovte si cenu, za kterou chcete vozidlo prodat a už dopředu si připravte veškeré papíry a zejména kupní smlouvu.

Pokud se zájemce rozhodne, že vozidlo koupí, můžete ihned smlouvu podepsat, domluvit se na předání peněz a vozidlo si nový majitel ihned odveze. Že se vám to zdá na první pohled velmi jednoduché? Pravdou je, že nic příliš složitého na tom opravdu není.

Pozornost byste měli věnovat zejména kupní smlouvě, která musí obsahovat veškeré důležité aspekty včetně předání peněz a formy předání. Při předání vozidla je podepsána kupní smlouva, na jejímž základě pak můžu prodávající vozidlo odhlásit, zrušit pojištění vozidla a kupujícímu dát technický průkaz. Na evidenci vozidel je nutné při odhlašování vozidla předložit následující doklady:

  • kupní smlouvu 
  • osvědčení o registraci vozidla 
  • doklad o pojištění vozidla 
  • velký technický průkaz vozidla 

Malý technický průkaz je předán kupujícímu ihned při podpisu kupní smlouvy. Následně budou vaše kroky směřovat na pojišťovnu, kde pojištění zrušíte a velký technický průkaz je tak možné doručit jakýmkoli dohodnutým způsobem kupujícímu. Kupující pak vozidlo přihlásí na sebe, zajistí pojištění a veškeré prohlídky vozidla. Kupující by měl pamatovat na to, že pokud bude vozidlo přihlašovat, už musí mít uzavřené pojištění, protože bez něj není možné vozidlo přihlásit. Zapomínat byste neměli ani na souhlas vlastníka k registraci silničního vozidla nebo přípojného vozidla – pokud se jedná o vlek či jiný přípojný prostředek k vozidlu.

Komentáře jsou uzavřeny.