Prodej ojetých automobilů

Jak spočítat spotřebu auta

Kupujete-li nový automobil, rozhodně se díváte i na jeho spotřebu. Čím větší spotřeba, tím hůř. Online kalkulaček je v dnešní době víc než dost. Vypočítat si můžete cenu povinného ručení, můžete si porovnat ceny různých produktů a kalkulačka určená pro výpočet spotřeby automobilu rozhodně není výjimkou. Už dávno jsou pryč doby, kdy jste museli na papíře rozepisovat složité vzorce, s jejichž pomocí byste se nakonec dobrali správného nebo alespoň přibližného výsledku. Stačí si najít online kalkulačku, zadat pár údajů a během několika vteřin je výsledek na světě.

A jaké jsou ony parametry pro správný výsledek? Délka trasy, cena pohonné hmoty a nakonec průměrnou spotřebu vozidla. Vzápětí se vám dostane výsledku – nutno podotknout, že výsledek nikdy není naprosto přesný, ale pouze orientační, protože na spotřebu vozidla má za jízdy vliv celá řada různých aspektů. I o těch si samozřejmě něco málo povíme.

Při výběru vozidla se většina řidičů dívá na spotřebu paliva. Je to zcela pochopitelné, protože ceny pohonných hmot nejsou v dnešní době zrovna nejlevnější záležitostí. Řidiči se ale velmi často dopouští chyb, se kterými jde ruku v ruce vysoká spotřeba. Jaké to jsou?

  • špatné pneumatiky 
  • zanedbaný servis vozidla
  • přetěžování motoru i samotného auta 
  • jízda způsobem plyn – brzda 

Toto jsou nejčastější chyby řidičů, jež nejvíce zvyšují spotřebu vozidla během jízdy. A věřte, že pokud se dopouštíte některých těchto chyb, značně si provětráváte svou peněženku. V neposlední řadě lze zmínit i otevřená okénka během rychlé jízdy. Teď se nebavíme o jízdě ve městě, kde je průměrná rychlost poměrně nízká, ale spíš o jízdě například po dálnici. Spotřeba se může zvednout s otevřenými okýnky až o 13%. Co se týče zanedbaného servisu vozidla, i na to byste si měli dát pořádně pozor. Nevyměněný olej, špatná geometrie nebo opotřebované brzdové destičky se rovněž mohou značně podílet na neekonomické jízdě.

Komentáře jsou uzavřeny.