DeLorean DMC-12 , inovativní sportovní vůz vyrobený v letech 1981–83, s křídlovými dveřmi a panely karoserie z nerezové oceli. Měl to být komerční převrat století, který vedl k masivnímu celosvětovému prodeji. Proto bylo vybráno auto, které mělo hrát ve filmové trilogii Návrat do budoucnosti (1985–90). Bohužel se společnost DeLorean Motor Company (DMC) už rozpadla a výroba vozu skončila před vydáním prvního filmu.

Všechny problémy byly komerční. Důvtipný podnikatel John Zachary DeLorean zdokonalil své inženýrské a manažerské dovednosti ve světě americké automobilové výroby , zejména při vývoji ikonického svalového vozu Pontiac Firebird. Aby zopakoval tento trik svým jménem, ​​založil v roce 1975 společnost DeLorean Motor Company a vyvinul futuristický model DMC-12 pro americký trh.

V počátečním kroku směrem k outsourcingu výroby, který by se později stal samozřejmostí, společnost DeLorean nakupovala nejlepší start-up dohodu. Chystal se podepsat s Portorikem, když na stole DMC přistála lepší nabídka – od britské vlády, která se zoufale snaží stimulovat stagnující ekonomiku Severního Irska, aby pomohla snížit rostoucí sektářské napětí. U Lisburnu byl postaven obrovský výrobní závod a první DMC-12 sjel z linky počátkem roku 1981. Pracovníci však byli nezkušení, což mělo za následek problémy s kontrolou kvality. Auto vypadalo dobře, ale ve srovnání s konkurencí bylo poddimenzované a předražené. Revoluční nerezová ocel DMC-12 v exteriéru ukazovala každou značku od otisku prstu nahoru a bylo těžké ho úspěšně namalovat. Každé auto opouštějící továrnu tedy vypadalo identicky, což se nelíbilo americkým spotřebitelům, kteří si uvědomovali image, jejichž sportovní nákup měl zdůraznit jejich individualitu.

Sběratelský kousek

Prodej brzy selhal a nastaly finanční problémy. Britská vláda odmítla zahájit záchranu, pokud nebudou k dispozici odpovídající finanční prostředky. John DeLorean nedokázal přilákat další investory a – navzdory tvrzení, že se jednalo o životaschopný obchod s penězi v bance a se zdravou knihou objednávek – jeho společnost zanikla v roce 1982. Bylo zrušeno přibližně 2 500 pracovních míst a investice ve výši více než 100 milionů $. Když se DeLorean pokoušel financovat svou selhávající společnost prodejem kokainu , byl zatčen ve vládě v říjnu 1982. Zatčovací agenti však byli shledáni vinnými z uvěznění a DeLorean byl v roce 1984 osvobozen. plánoval návrat do automobilového průmyslu, DeLorean skvěle vtipkoval: „Koupil byste si ode mne ojeté auto?“

Více než dvě třetiny z 9 000 vyrobených automobilů přežily a staly se populární sběratelskou kultovní klasikou.