Už několik let se mluví o velice ambiciózním projektu, který by mohl elektromobily vykopnout do popředí. O co se jedná?

Domácí nabíjení elektromobilu si zatím nemůže dovolit úplně každý. Na druhou stranu v Česku, ani ve většině zemí Evropy, neexistuje dostatečně hustá síť veřejně dostupných nabíjecích stanic. Pokud se ale podaří realizovat tento projekt, mohlo by se jednat o průlom v celém elektromobilovém průmyslu.

Dlouholetý projekt

Pojďme ale od začátku. Pokud se podíváme na způsob, jakým se aktuálně nabíjí elektromobily, zjistíme jednu věc – pro vybudování nových stanic bude potřeba dostatek místa. Firemní stojan na dobíjení elektromobilu totiž potřebuje místo i uzemnění. Nové řešení by ale mohlo přinést tolik kýžený přístup k nabíjení elektromobilu pro každého.

Jde o bezdrátovou síť, o které se mluví už od roku 2011. Jde o bezdotykovou technologii nabíjení, která sází především na to, že by bylo možné elektromobily dobíjet přímo během jízdy. Základem tohoto projektu je indukční přenos energie, který by bylo možno s trochou snahy zrealizovat i na českých silnicích.

Nepřerušované nabíjení

Přenos energie by zajistila primární cívka, která by byla plně zapuštěna ve vozovce. Tato cívka by pak byla připojena k distribuční síti a spolupracovala by s další sítí cívek umístěných na spodní části elektromobilu. Tímto způsobem by mohlo dojít k nepřerušovanému nabíjení i během jízdy, což by výrazně zvýšilo dojezdovou vzdálenost všech elektromobilů. Ta v dnešní době rozhodně není špatná, ale rozhodně je ještě na čem pracovat.

Řešení bezdrátového nabíjení je sice krásné, ale s největší pravděpodobností se nikdy nebude realizovat. Tedy alespoň ne v blízké budoucnosti. Přece jen jde o velice nákladný projekt, který by ve všech zemích Evropy vyšel vlády na astronomické částky. V tuto chvíli se proto musíme zaměřit na jiná řešení, například rozšíření sítě nabíjecích stanic pro elektromobily nejen v Česku, ale pokud možno po celém světě.